oneill

História

1952 – určite ste si toto číslo všimli na oblečení zn. O Neill ale viete, čo to znamená? 

Je to rok – 1952 – kedy Jack O Neill otvoril svoj prvý garážový surfový obchod v San Francisku oproti Great Highway, čo je diaľnica tiahnúca sa pozdĺž kalifornského pobrežia. V tomto obchode začal Jack s predajom ľahkých balsových dosiek, ku ktorým predával okrem parafínového vosku a doplnkov aj vesty, ktoré skombinoval s neoprénom.

 

O tieto vesty bol taký veľký záujem, že sa Jack rozhodol začať s predajom neoprénových oblekov. Jackovi kamaráti sa tomuto nápadu najprv smiali, a pýtali sa ho, čo urobí, ak nebude predaj úspešný, načo Jack odpovedal, že sa tejto situácii bude venovať až vtedy, keď nastane.

 

Jackov obchod sa stal populárnym a počet surferov začal narastať, k čomu dopomohli nielen Jackove neoprénové obleky, ale aj talentovaný výrobca surfových dosiek Phil Edwards. (Phil sa považuje za prvého profesionálneho surfera. Ako prvý pokoril Pipeline vlnu, ktorá je považovaná za jednu z najnebezpečnejších vĺn na Hawai)

 

Keďže obchod prosperoval do sortimentu pridal ďalšie neoprénové obleky v krátkom a dlhom dizajne. Tým docielil, že zanedlho surferi jazdili na vlnách čoraz častejšie a tiež zostávali vo vode dlhšie, pretože ich neoprén chránil pred studenou vodou.

 

Jack neustále vylepšoval svoje neoprénové obleky a ich predaj sa rozšíril do východnej Kalifornie, takže vďaka nim mohli surferi jazdiť celoročne.

 

Okrem surferov si neoprény obľúbili potápači, windsurferi, ale aj jazdci na vodných lyžiach.

Predaj neoprénových oblekov stále narastal a tak sa Jack O´Neill rozhodol presunúť svoj obchod na 41. Avenue. Získal tak dostatočne veľký priestor na výrobu surfových dosiek, či neoprénových oblekov. Vo svojej firme zamestnal všetkých 6 detí:

Mike – pomáhal otcovi s dizajnom neoprénov

Kathy – zautomatizovala výrobu

Pat – mala na starosti manažment a Team O Neill, v ktorom pôsobili profesionáli a talentované deti

Bridget – sa zamerala na rozšírenie sortimentu o športové oblečenie

Shawne – testoval neoprény

Tim – viedol celú testovaciu skupinu, ktorá mala za úlohu testovať a prezentovať neoprény priamo na plážach.

V tom čase sa značka O´Neill stala hlavným sponzorom súťaží vo vodných športoch na celom svete.

V roku 1980 sa Jackov surferský obchod zmenil v prosperujúcu medzinárodnú spoločnosť. Značka O´Neill sa stala lídrom na svetovom trhu v predaji plážového a športového štýlu nielen v USA, ale aj v Japonsku a Európe.

V roku 1985 prebrala riadenie spoločnosti Pat. Jack sa tak mohol začať venovať surfovaniu, plavbe po mori a rôznym enviromentálnym projektom. Jedným z nich bol boj o záchranu veľkého bieleho žraloka, ktorému hrozilo vyhynutie.

Jack sa venoval aj vzdelávaciemu programu O´Neill Sea Odyssea, ktorý bol pre záujemcov bezplatný. Na palube katamaranu oboznamoval deti s mikrobiológiou Monterey zálivu, ktorý začínal doslova na prahu domu Jacka O Neilla.

oneill