DOPRAVA ZADARMO pri nákupe nad 50 EUR Vrátenie tovaru do 30dní

blog

Jún 04

Bavlna alebo organická bavlna — viete, v čom je rozdiel?

Bavlna je príjemná na dotyk, dobre saje pot, má dlhú životnosť a aj po viacerých opraniach si udržiava svoj tvar. Pri pestovaní a výrobe tejto textílie sa však používa množstvo chemikálií. Riešením na tento problém je biobavlna.

Ako sa pestuje bavlna

Bavlník je rastlina veľmi náročná na vodu a pri jeho pestovaní sa používa značné množstvo pesticídov, ktoré obsahujú aj karciogénne látky. O tom, aké škodlivé môže byť pre okolitú krajinu pestovanie bavlny, svedčí aj vysychanie Aralského jazera. (Jeho prítoky boli od roku 1954 používané na zavlažovanie bavlníkových plantáží.) Pri riešení tohto problému sa najskôr začali pestovať geneticky modifikované bavlníky, ktoré však neboli dostatočne odolné voči rôznym škodcom. Tie sa dostávali nielen do samotnej bavlny, ale aj do pôdy a následne podzemnej vody. Nutnosť používania chemických postrekov proti nim viedla pestovateľov k hľadaniu iného riešenia.

V čom je iná bio-bavlna?

Biobavlna, nazývaná tiež organická bavlna, sa pestuje bez genetických modifikácií a chemických látok. Namiesto škodlivých pesticídov sa využívajú bio-hnojivá. Na zavlažovanie sa používa až 80 % dažďovej vody. V oblastiach jej pestovania je výsledkom uchovanie zdravého životného prostredia pre miestnych obyvateľov. Zároveň sa využíva striedavé obhospodarovanie pôdy, ktorá má tak možnosť oddychovať, čo vedie k rastu jej úrodnosti. Pri pestovaní sú dodržiavané tiež iné podmienky, ako sú zákaz detskej práce, minimálna mzda alebo bezpečnosť pri práci pre farmárov.

Kvalita bio-bavlny

Organická bavlna (alebo bio-bavlna) je pevná a odolná textília, naproti bežnej bavlne tiež dlhšie vydrží. Je prievzdušnejšia, pružnejšia a mäkšia. Prírodu neohrozuje ani potom, ako oblečenie z bio bavlny doslúži — je totiž 100 % rozložiteľná. Chemické látky sa z bežnej bavlny dostávajú pri nosení aj do ľudského organizmu. Organická bavlna je preto prínosom aj pre zdravie každého spotrebiteľa.

oneill