doprava zdarma do 30. marcaVrátenie tovaru do 30dní

blog

Apríl 16

Prečo by ste mali investovať do odevov na ochranu pred UV žiarením?

Môže sa to zdať, že ktorékoľvek odevy, ktoré zakrývajú vašu pokožku, sú dosť dobré aby vás ochránili pred slnečným žiarením, ale vďaka špeciálnym vlastnostiam odevov s UPF  bude táto ochrana oveľa vyššia.

Vedeli ste, že obyčajné biele bavlnené tričko má ochranný faktor len asi UPF 5 ?
 

Niektoré informácie, ktoré vám pomôžu pred nákupom oblečenia s UPF.

Farba

Farba vášho oblečenia môže ovplyvniť, ako vás ochráni pred UV žiarením. Tmavé alebo svetlé farby, vrátane červenej, čiernej a tmavomodrej, absorbujú viac UV lúčov než svetlejšie farby, ako sú biele a pastelové farby. Jednoducho povedané  čím je odtieň tmavší, tým lepšiu ochranu bude oblečenie poskytovať.

Materiál

Rovnako ako farba, materiál alebo textúra vášho oblečenia môžu ovplyvniť, to ako dobre vás budú chrániť  pred UV žiarením. Syntetické a polo-syntetické vlákna ako polyester alebo umelý hodváb sú tou najlepšou voľbou na ochranu pred slnkom. Na opačnom konci materiálov sú prírodné a ľahké tkaniny (napríklad bielená alebo rafinovaná bavlna, krep a hodváb), ktoré sú tenšie a prepúšťajú viac svetla. Tieto látky nie sú vhodné a nezabránia dostatočne prenikaniu UV lúčov ku pokožke.

Spôsob použitia.

Tričká označené ako Skin  alebo Hybrid sú priamo určené na všetky vodné aktivity. Ich vlastnosti okrem UPF 50 sú rýchlo schnúci materiál a elastickosť, čo oceníte najmä pri vodných športoch alebo na pláži pri aktívnom pohybe. Pri mokrom bavlnenom tričku je pocit chladu jednoznačne iný ako s tričkom vyrobenom zo syntetických vlákien, ktoré je na to určené. Bavlnené tričko si musíte vyzliecť nechať usušiť a až potom opäť obliecť. Skin uschne oveľa rýchlejšie a nezadržiava vodu tak ako bavlna a pocit chladu je jednoznačne iný.

UPF

Niektoré odevy sú špeciálne vyrobené na ochranu pred slnečným žiarením a dodávajú sa s hodnotením UPF. Toto hodnotenie funguje pre odev takmer rovnako ako SPF hodnotenie pre opaľovací krém  dá vám predstavu o tom, ako dobre ochráni vašu pokožku pred škodlivými UV lúčmi. Číslo udáva, aký podiel slnečných lúčov môže prenikať tkaninou. Napríklad tričko s UPF 50 by umožnilo preniknúť do pokožky iba 1/50 slnečného UV žiarenia.

Posledná ale vôbec nie nepodstatná je veľkosť.

Môže sa zdať zavádzajúce, ale voľnejšia tkanina ponúka lepšiu ochranu ako super tesný odev! Ak je váš kus príliš tesný, toto namáhanie môže spôsobiť napnutie alebo roztrhnutie textilných vlákien, čo umožní, aby cez materiál prešlo viac UV žiarenia. Nezabudnite tiež skontrolovať stav slnečných okuliarov, tie ktoré sa vám budú šmýkať z nosa, vystavia vaše oči riziku poškodenia slnkom. Vyhľadajte robustné slnečné okuliare so širokými šošovkami, ktoré zakrývajú oči, viečka a čo najviac z okolitých oblastí.

oneill